Východočeský aeroklub Pardubice

Pořadatel poháru v akrobacii kluzáků dvousedadlovek a advance.

Registrace

Nový Dvůr 137, 538 03 Podhořany u Ronova

info@letistepodhorany.cz

+420 728 008 674

O soutěži

O soutěži od historie až po současnost

Soutěž vznikla na jaře 2013 jako Two Seater And Retro Glider Aerobatic Cup s původním záměrem uspořádat mezinárodní soutěž méně zkušených akrobatů, kterým pomůže druhý člen posádky – buď instruktor nebo zkušenější akrobat. Tento koncept je vyzkoušený např. v Německu a naši závodníci se ho s chutí účastní. Duchovními otci-zakladateli této soutěže byli Miloš Ramert z GAC Benešov a Martin Chovan z Aeroklubu Zbraslavice.

První ročník

První ročník se podařilo zorganizovat Aeroklubu Zbraslavice na místním letišti. Původně byl součástí také Retrocup – akrobatická soutěž historických kluzáků. Účastnili se piloti na legendárních kluzácích Lo-100 a LF-107 Luňák. Silueta akrobatického větroň LF-107 Luňák provázela soutěž prvních 10 ročníků.

Bohužel však těchto perel i jejich pilotů postupně ubývá. Soutěžní kategorie historických kluzáků tak byla postupně nahrazena kategorií Advanced, která je velmi populární a slušně obsazovaná. Název se nakonec ustálil na Two Seater Glider Aerobatic Cup podle kategorie, kolem které to všechno v roce 2013 začalo. V roce 2024 se bude konat výroční 11. ročník soutěže!

Kvalitní zázemí a perfektní organizace

Kvalitní zázemí, schopnost organizovat špičkové národní i mezinárodní plachtařské závody a příprava na uspořádání dvou mistrovství světa v bezmotorové akrobacii – to předurčilo Aeroklubu Zbraslavice k organizování tohoto akrobatického závodu.
Ve Zbraslavicích závod vydržel mnoho let a jen jeden ročník se uskutečnil na jiném letišti – pořadatel byl Aeroklub Jindřichův Hradec.

V roce 2023 odmítl Aeroklub Zbraslavice další ročník pořádat, a tak bylo odbornou sportovní komisí akrobacie rozhodnuto, že tento závod se bude přidělovat na základě výběrového řízení, podobně jako tomu je u mistrovských soutěží.

Jedenáctý ročník

Pořadatelem pro letišní již jedenáctý ročník soutěže vzešel vítězně Východočeský Aeroklub Pardubice z.s. a soutěž se tak bude konat na letišti v Podhořanech (ICAO LKPN) a všichni se těší, že změna konceptu na "putovní" přinese více elánu do organizačního týmu a umožní konání akrobatické soutěže na letištích, kde zatím není akrobacie úplně doma.